GG DESTAN
GG DESTAN

EN HAYIRLI AZIĞIMIZ; TAKVA…!

EN HAYIRLI AZIĞIMIZ; TAKVA…!

Muhtaç olduğumuz EN HAYIRLI AZIĞIMIZ; TAKVA…!
✅ Hasretini çektiğimiz siyasetçi ve bürokratın vasıflarını Sevgili Peygamber (sav) Efendimiz işaret ediyor:
“İnsanların benim gözümde en üstün olanları, kim olurlarsa olsunlar ve hangi makam ve mevkide bulunurlarsa bulunsunlar, takva sahibi olanlarıdır.” (İbn Hanbel, V, 236)
***
???? “Ey iman edenler! Allah’a karşı hakkıyla takva sahibi olun ve ancak Müslüman olarak can verin.”(Âl-i İmrân, 3/102)
- Hakkıyla takva sahibi olmak, her an kendini Allah’ın huzurunda hissetmeyi, saygıda kusur etmemeyi ve O’na derin bir sevgiyle bağlanmayı gerektirir.
- Bu haliyle takva, Rabbimizin azabını gerektirecek işler yapmaktan ve O’nun huzuruna yüzü kara çıkmaktan endişe etmektir.
***
???? “Ey iman edenler! Allah için takva sahibi olun. Herkes yarın için ne hazırladığına baksın!” (Haşr, 59/18) ayeti gereği, ahiret için bugünden hazırlık yapmaktır.
✅Takvanın huzur veren etkisi, ibadetlerimizde, iyi işlerimizde ve güzel ahlakımızda kendisini gösterir. Takva bilincimiz, kötülük ve haramlardan kaçınmakla kuvvetlenir; dürüstlük ve samimiyetle kemale erer.
✅ Takva müminin kalkanıdır. Yüreğine düşen titreme, vicdanına dokunan sestir. Günahlarla arasına çekilen set, sevaplarla kurduğu ünsiyettir...
***
???? Takva sahibi bir mümin, kalbini fitne ve fesattan, dilini yalan ve iftiradan, gözünü harama bakmaktan korur...
- Elini haksızlığa uzatmaz, ayağıyla kötülük yolunda koşmaz.
- Bile bile günah işlemek bir yana, şüpheli şeylere dahi meyletmez.
- Zira muttaki bir mümin bilir ki, Allah’ın emir ve yasaklarına riayet etmek ona dünyada mutluluk, ahirette kurtuluş getirecektir.
***
???? Takva, Rabbimiz katında bize değer kazandıran yegâne ölçüdür.
- Çünkü dinimize göre üstünlük ölçüsü mal, mülk, makam, meslek, ırk ve cinsiyet değildir. “Allah katında en değerliniz, en derin takva bilincine sahip olanınızdır” (Hucurât, 49/13.) ayeti bu gerçeğe işaret etmektedir.
İman ile şereflenen, takva elbisesine bürünen, tertemiz bir kalbe ve salih amellere sahip olan kişi, insanların en faziletlisidir.
***
✅ Söylediğimiz her sözün, yaptığımız her işin hesabını bir gün Rabbimize vereceğimizi unutmayalım.
????“Nerede olursan ol, Allah’a karşı sorumluluğunun bilincinde ol! Bilerek veya bilmeyerek bir kötülük işlersen peşinden iyi bir şey yap ki onu yok etsin. Bir de insanlara güzel ahlâkla davran!” (Tirmizî, Birr, 55.) (Bugünkü (20.12.2019) Cuma Hutbesi)
***
???? Demek ki neymiş: Kim olurlarsa olsunlar ve hangi makam ve mevkide bulunurlarsa bulunsunlar takva sahibi olmayan bir siyasetçi ve bürokrattan takva ehli olan bir ümmî gariban Allah ve Resulü nazarında insanların en üstünü imiş!..

Diyanet İşleri Başkanlığına bugünkü hutbeden dolayı tebrikler ve teşekkürler...

Ahmed Çıtlakoğlu

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık