GG DESTAN
GG DESTAN

KEİPA Giresun'da Toplandı

KEİPA Giresun'da Toplandı

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Ekonomi, Ticaret, Teknoloji ve Çevre İşleri Komisyonu’nun Elli Üçüncü toplantısı Giresun'da yapıldı.

Giresun New Jasmin Oteli “Ares” Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda, “KEİ Üyesi Ülkeler Arasında Çifte Verginin Kaldırılması Amacıyla Tercihli Ticaret Anlaşması” yapılması ele alındı.

Toplantı, açılış konuşmalarının ardından; toplantı gündeminin kabulü ve 16–17 Mayıs tarihlerinde Batum’da tertiplenen Komisyonun Elli İkinci Toplantısının tutanaklarının kabulü görüşüldü.

Gündemin ana maddesi olan “KEİ Üyesi Ülkeler Arasında Çifte Verginin Kaldırılması Amacıyla Tercihli Ticaret Anlaşması” üzerine KEİPA Türkiye Delegasyonu Başkanı ve AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk’ün raportörlüğünde “Taslak Raporu” üzerinde görüşmeler yapılarak, Genel Kurul için rapor üzerine Raportör atanması ve raportörlüğünü Komisyon Başkanı (Bulgaristan) Krassimir Velchev’in yaptığı “Taslak Tavsiye Kararı” üzerinde görüşmeler yapılarak Genel Kurul için Tavsiye Kararı üzerine Raportör atanması, KEİ faaliyetleri hususunda bilgilendirme ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hakkında sunum yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan Vali Sarıfakıoğulları “Giresun Valisi olarak Karadeniz'in bu güzel şehrine, fındığın başkentine, yeşilin, mavinin ve yaylaların şehrine hepiniz hoş geldiniz.  Turizm merkezleri, 6 tabiat parkı ve tarihi mimari eserleri ile günlük nitelikteki Giresun Adası ile zengin vejetaryen mutfağıyla ve elbette dünyanın en leziz fındığının üretildiği şehrimizde tarifsiz bir zaman dilimi geçireceğiniz ümit ediyorum. 114 bin merkez olmak üzere toplam 454 bin nüfusa sahip olan Giresun'da, yıllık ortalama 100 bin ton fındık üretiminin yanı sıra 30 bin  ton çay üretimi gerçekleştirilmektedir. Giresun fındığı yıllık 120 milyon dolarlık bir ihracat hacmine sahiptir. Yine Karadeniz'deki en eski geçim kapısı olan balıkçılık sektöründe 5 bin hemşerimiz aynı kaderi paylaştığımız denizimize ağ atmaktadır. Keza 60'ın üzerinde ülkeden binin üzerinde yabancı öğrenciye ev sahipliği yapan üniversitemizde, 30 bin’in üzerinde öğrenci öğrenim görmektedir. Siz saygıdeğer misafirlerimizi Türkiye ve Giresun'da misafir etmekten duyduğumuz mutluluğu ifade ederken, programın gerçekleşmesinde büyük emekleri olan Sayın Cemal Öztürk'e de ilimiz adına teşekkürlerimi belirtir, toplantının hayırlara vesile olmasını dilerim.” diye konuştu.

Toplantının ana gündem maddesini oluşturan “KEİ Üyesi Ülkeler Arasında Çifte Verginin Kaldırılması Amacıyla Tercihli Ticaret Anlaşması”  hakkında bilgi veren KEİPA Türkiye Delegasyonu Başkanı Öztürk, "Müteşebbisler bir ülkede yaptıkları faaliyetten dolayı hem o ülkede hem de kendi ülkelerinde ayrı ayrı vergilendirme yerine anlaşmalar yapılırsa tek vergilendirmeyle faaliyette bulundukları ülkede vergi verirlerse kendi ülkelerinde ikinci defa vergilendirilmiyorlar ama bu, ülkelerin anlaşmasına bağlı." diyerek, KEİPA ülkelerinden bazıları arasında çifte vergilendirme olduğunu, bazılarında ise olmadığını dikkat çekerek, "Diliyoruz ki tüm ülkeler arasında çifte vergi kaldırılsın ve ticaret gelişsin, ekonomi gelişsin, insanlarımızın refah düzeyi, ülkelerimizin refah düzeyi daha yükselsin." dedi.

Toplantıya; Vali Harun Sarıfakıoğulları, KEİPA Türkiye Delegasyonu Başkanı ve AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Yunus Kılıç, AK Parti Giresun Milletvekilleri; Av. Sabri Öztürk ve Kadir Aydın ile MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, KEİPA Ekonomi, Ticaret, Teknoloji ve Çevre İşleri Komisyonu Başkanı Krassimir Velchev, üye ülkelerin temsilcileri ve davetliler katıldı.

Toplantıya katılmak üzere 17 Eylül Salı günü Giresun'a gelen komisyon üyeleri 18 Eylül Çarşamba günü “Giresun Kalesi, Zeytinlik Mahallesi, Giresun Müzesi ve Giresun Adası” ile 19 Eylül Perşembe günü “Kulakkaya Yaylası, Mavigöl ve Kuzalan Şelalesi” gibi mekanlarda kültürel gezi gerçekleştirdikten sonra 20 Eylül Cuma günü Giresun’dan ayrılacak.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık