GG DESTAN
GG DESTAN

Neden Görevden Alınır⁉️

Neden Görevden Alınır⁉️

Bir Vergi Dairesi Müdürü neden görevden alınır⁉️
✅ Adı yolsuzluğa mı karışmıştır, yoksa adı yolsuzluğa karışanları mı karıştırmıştır?
***
Genelde bütün daire müdürleri ve bürokratlar için geçerli olan iki ana sebeple görevden alınır:
???? BİRİ; haklı ve hukuki sebeplerdir:
☑️ Vergi Mükelleflerini rahatsız edecek seviyede hukuksuz ve usulsüz ceza kesilmesine göz yumar, mükelleflerin devlete olan saygısını zedeler…
✅ İdareci olarak yetki ve sorumluluğunu kötüye kullanır, makam ve sıfatını şahsi emellerine alet eder…
☑️ İdarî ve hukukî tasarruflarında maddi ve hukuki delillerle bir takım yolsuzluk ve usulsüzler tespit edilir…
✅ Mükelleflerin daireye olan borçlarının tahsilinde ihmalkâr davranır…
***
???? İKİNCİSİ; Haksız ve hukuksuz, şahsî ve siyasî sebeplerdir:
✅ Siyasî ve şahsî nüfuzlu mükelleflerin gayri hukukî taleplerine alet olmadığında…
☑️ Mükelleflerin vergi zıyaına sebep olabilecek faaliyetlerinin takibinde ve incelemesinde ayırım yapmaksızın herkese eşit muamele yapıp siyasî ve şahsî nüfuzlu (ticarî, meslekî) mükellefleri himaye edici muamele yapmadığında…
✅ Özellikle vergi iadesi alma durumundaki mükelleflerin incelenmesinde haksız ve usulsüz iade yapılmaması için hassas davrandığında; daire müdürü görevinden alınır!..
***
Birinci sebeple görevden alınma hali; tebrik ve takdir edilir… Siyasî iradeye puan kazandırırken vatandaşında duasına vesile olur.

İkinci sebeple görevden alınma hali ise;
❗️Şayet hiçbir araştırma ve inceleme yapılmadan da görevden alma olur ise; bu, hem görevden alınmasına aracı olanları, hem de idarî tasarrufta bulunanları şaibe altında bırakır.

???? Böyle durumlarda öncelikle şu sorulur:
- Bu müdür kimin ve kimlerin menfaatine dokundu?
- Bu müdürün görevden alınmasının arkasında; acaba zıyaa uğratılan vergi ve ceza tahakkukuna mani olmak mı, yoksa haksız ve usulsüz KDV iadelerinin önünü mü açmak yatıyor?
***
Şayet bir müdür, haksız vergi iadelerine karşı çıktığından dolayı görevden alınacak olur da bilahare, verilmeyen vergi iadeleri o şaibeli mükelleflere verilecek olursa; bilinmeli ki o yapılan haksız ve usulsüz vergi iadelerinin sorumlusu müdür değişikliğine vesile olanlar ve yeni müdür olacaktır!..
***
Efendiler!...
❗️Bir ilde, 4-5 yıldır görev yapan bir müdür, hakkında hiçbir yolsuzluk ve şaibe (bırakınız maddi delilini) iddiası dahi yok da görevden alınırsa; böyle bir müdürü görevden alanlar şaibeden kurtulamaz!..

Hele hele, vergi tahsilatı bazında Türkiye genelinde yüzde 86, Merkez ilçe bazında yüzde 90’lara varan bir başarı da var ise; bunun hesabını vesile olanlar kolay kolay veremezler!..

❗️9000 mükellefi olan bir yerde, malum(!) ve belirli sayıdaki kişilerin haksız uygulamalarına alet olmuyor ve hazineyi soydurmuyor diye görevden alma olur ise; bu, dürüst idarecilerin çalışma azmini kırar, dürüst ve ehil olmayan idarecilere prim vermek olur!..
***
Devlet daireleri, hiç kimsenin (hele hele siyasetçi ve bürokratların) şahsî çiftliği değildir, olmamalıdır da!
***
???? Bütün vergi daire müdürleri için KDV alacağı doğan (başta ihracatçılar, tekstilciler ve inşaatçılar olmak üzere) bütün mükellefler, büyük bir imtihan vesilesidir… Kimileri için tuzak, kimileri için de rahmet olur!
***
???? "Karşında, meclisinde, adaletin huzurunda insanları eşit tut. Ta ki, mevki sahipleri senden tarafgirlik ümidine düşmesinler, zayıf olanlar da adaletinden ümidini kesip, kalben münkesir (kırılmış, gücenmiş) olmasınlar." (Hz. Ömer’den valilere öğütler)

Vesselam…
Ahmed Çıtlakoğlu

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yükleniyor
yukarı çık